تبلیغات
وبلاگ - روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف واجب است یا خیر؟

روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف واجب است یا خیر؟

نویسنده :وبلاگ
تاریخ:سه شنبه 4 اردیبهشت 1397-10:16 ب.ظ


روزه گرفتن دختران 9 ساله که تازه به سن تکلیف رسیده اند اما از نظر جسمانی ضعیف هستند چه حکمی دارد؟ آیا علیرغم ضعف جسمانی باید روزه بگیرند؟

با نزدیک شدن به ماه رمضان این سوال برای خانواده هایی که دخترشان تازه به سن تکلیف رسیده است پیش می آید که روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف چه حکمی دارد؟ آیا آن ها علیرغم ضعف جسمانی ملزم به روزه گرفتن هستند؟ آیا باید قضای روزه خود را بجا بیاورند؟ آیا نگرفتن روزه کفاره دارد؟ مجله اینترنتی ستاره نظر مراجع تقلید در این باره را گردآوری کرده است؛

حکم شرعی روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف

آیت الله خامنه ای

بنا بر نظر مشهور، بلوغ شرعى دختران همان تکمیل نه سال قمرى است که در این هنگام روزه بر آنها واجب است و ترک آن به مجرد بعضى از عذرها جایز نیست، ولى اگر روزه گرفتن براى ایشان ضرر داشته باشد یا تحمل آن برایشان همراه با مشقت زیاد باشد، افطار براى آنها جایز است.

 • دفتر آیت الله خامنه ای:

دختر خانم های روزه اولی به دو گروه تقسیم می شوند که یک گروه از لحاظ جسمی توانایی گرفتن روزه را دارا بوده و رشد خوب و کاملی داشته اند. خانواده ها می توانند با بیدار نگه داشتن این دخترها تا سحر هم از لحاظ تامین آب مورد نیاز بدن و هم تغذیه تا زمان اذان به آنها کمک کنند.

گروه دوم دخترهایی هستند که در حالی که به سن تکلیف رسیده اند اما رشد و توانشان در حد کودکان 5 ساله بوده و تحمل گرسنگی را نخواهند داشت، لذا روزه گرفتن بر آنها هنوز واجب نشده است همان طور که بر افراد مسن کم توان نیز واجب نیست.

روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف سن روزه گرفتن

آیت الله مکارم شیرازی

اگر دختری که به سن بلوغ رسیده ولی به واسطه ضعف جسمی، توان روزه گرفتن در ماه مبارك رمضان را ندارد و حتی بعد از ماه رمضان هم تا سال بعد نمی تواند روزه های قضایش را بگیرد باید كفاره مد طعام را بدهد یعنی برای هر روز معادل 750 گرم گندم و مانند آن به فقیر بدهد و قضای این روزه ها بر او واجب نیست. این حکم تا زمانی که واقعا قادر بر روزه گرفتن نباشند ادامه دارد و در مورد پسران نیز جاری است.

آیت الله بهجت

بر پسر یا دخترى كه تازه بالغ شده اند و قدرت بر روزه گرفتن ندارند، روزه واجب نیست و كفاره هم ندارد؛ ولى بعدا باید قضاى آن روزه ها را به جا آورند.

آیت الله صافی

سن تکلیف دختران نه سال کامل قمری است و در عین حال، قدرت شرط تکلیف است. آنچه قدرت انجامش را دارد باید انجام دهد و آنچه قدرتش را ندارد تکلیف ساقط است. مثلاً اگر قدرت گرفتن روزه ندارد، نباید روزه بگیرد و هر وقت قدرت یافت قضای آن را بجا آورد، ولی نماز و حجاب و امثال اینها را که قدرت دارد، باید انجام دهد.

آیت الله سیستانی

ضعف به تنهایى مجوز روزه خوارى نیست هر چند شدید باشد، مگر این که موجب مشقت (سختی زیاد که عادتا قابل تحمل نیست) باشد که در این صورت خوردن یا آشامیدن (فقط) به مقدار ضرورت جایز است ولی به احتیاط واجب بقیه روز را امساک نماید و باید بعد از ماه مبارک رمضان قضا نماید و کفاره بر او واجب نیست.

امام خمینی

انسان نمى‌تواند به سبب ضعف بدن، روزه را بخورد، ولى اگر ضعف او به قدرى است که معمولاً نمى‌شود آن را تحمل کرد، خوردن روزه اشکال ندارد.

فاضل لنکرانی

در مورد دختران نه ساله که تازه به سن تکلیف رسیده اند باید گفت اگر روزه، موجب ضعفی شده که نمی توان تحمل کرد و برای او مشقت و حرج داشته باشد، روزه نگیرد. ولى بعداً در صورت توانایی، باید قضا کند و اگر تا ماه رمضان سال بعد قضا نکند براى کفاره روزه را که هر روز یک مُد طعام است، کفاره تأخیر (تقریباً 750 گرم گندم یا مانند آن) به فقیر بدهد، مگر این‌که در تأخیر نیز معذور باشد.

روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف روزه گرفتن دختر 9 ساله

اگر می خواهید در مورد فواید روزه گرفتن برای بدن، مضرات روزه از نظر علمی و پزشکی و همینطور فواید پزشکی روزه اطلاع داشته باشید با ما همراه باشید.

استفتائات مراجع تقلید در مورد روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف

آیت الله خامنه ای

 • دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده اند و به دلیل ناتوانی قادر به گرفتن روزه و قضاى آن نیستند، این ضعف جسمانی باعث رفع تکلیف در مورد قضای روزه ها نمی شود و گرفتن روزه های قضای ماه رمضان بر آن ها واجب است.
 • اگر زمان دقیق رسیدن به سن تکلیف خود را نمی دانید و مدتی نماز و روزه قضا داردی فقط قضاى آن مقدار از نمازها و روزه‏ها که یقین به فوت آن بعد از رسیدن به سن قطعى تکلیف شرعى دارید، بر شما واجب است.
 • اگر بر اثر ضعف جسمانی چند سال اول بلوغ را روزه نگرفته باشید واجب است روزه‏هایى را که در ماه مبارک رمضان نگرفته‏اید با اینکه به سن تکلیف رسیده بودید، قضا کنید و اگر افطار روزه ماه رمضان عمدى و اختیارى و بدون عذر شرعى بوده، کفاره هم بر شما واجب است.

آیت الله مكارم شیرازی

 • خانمى که سال اوّل تکلیف روزه اش را خورده است کفّاره ندارد خواه جاهل مقصر بوده یا قاصر ولى اگر عمداً و عالماً روزه نگرفته کفاره دارد و در تمام صور مسأله، قضای روزه لازم است.

آیت الله بهجت

 • اگر پدر مانع روزه گرفتن دخترش به دلیل ضعف جسمانی شود دختر باید قضای آن روزه ها را به جا آورد و براى هر روزه، یك مد طعام به فقیر بابت كفاره تأخیر بدهد.

آیت الله صافی گلپایگانی

 • چنانچه دختری‌ 9 سال‌ قمری‌ را تمام‌ كرده‌ و توانایی‌ روزه‌ گرفتن‌ را دارد و با اینكه‌ می‌داند روزه‌ خوردن‌ برای‌ او حرام‌ شده‌ است‌، روزه‌ خود را می‌خورد باید كفاره بپردازد؛ هر چند نداند كه‌ روزه‌ خوردن‌ علاوه‌ بر حرمت‌ كفاره‌ هم‌ دارد.
 • اگر دختری‌ كه‌ 9 سالگی‌ روزه‌ بر او واجب‌ شده‌ است‌ و به علت کم توانی چند روزه‌ از روزهای‌ واجب‌ را نگرفته‌ باشد (و تعداد‌ روزه‌های‌ نگرفته‌ را نیز نداند) هر مقدار را یقین‌ دارد كه‌ كمتر از آن‌ نبوده‌ قضا كند.
 • در صورتی‌ كه‌ روزه‌ موجب‌ حرج‌ یا بیماری‌ شود گرفتن‌ جائز نیست‌ فعلاً به مقداری‌ كه‌ میتواند از روزه ‌بگیرد و بقیه‌ را در طول‌ سال‌ به‌ تدریح‌ قضاء نماید.
روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف روزه گرفتن دختر نه ساله

آیت الله سیستانی

 • کسی که به دلیل آن که نمی‏ دانسته روزه بر او واجب است روزه نگیرد، مانند کودکان در اوائل بلوغ، کفاره بر او واجب نیست.
 • کسانی که از روی نادانی و جهل در ابتدای تکلیف روزه ماه رمضان را ترک کرده اند قضای آن روزه بر او واجب است و اگر علم به مسأله داشته کفاره واجب است و بنابر احتیاط واجب کفاره ثابت می شود حتی اگر جاهل مقصر مردد باشد.لینک منبع

مطلب روزه گرفتن دختران 9 ساله ضعیف واجب است یا خیر؟ در سایت مفیدستان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر